طبقه بندی FDA درباره مصرف دارو در بارداری

در این طبقه بندی، داروها به 5 گروه تقسیم می شوند. مصرف داروهای گروه A عموما در دوران حاملگی بی خطر و مصرف داروهای گروه X در دوران حاملگی کنتراندیکه است و یا اصطلاحا داروهای ممنوعه در دوران بارداری هستند.

لیست دارو های گروه A در بارداری

برای دارو های گروه A در دوران بارداری مطالعات کافی در زنان حامله انجام شده است و خطری را برای جنین در سه ماهه اول بارداری نشان نداده است، شواهدی از خطر در مورد مصرف این داروها در بقیه دوران حاملگی نیز وجود ندارد. از این رو به داروهای این دسته داروهای مجاز در دوران بارداری نیز اطلاق می شود.

لیست دارو های گروه B در بارداری

برای دارو های گروه B در دوران بارداری مطالعات در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده است ولی مطالعات کافی در زنان حامله وجود ندارد؛ یا مطالعات در حیوانات بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین بوده است ولی مطالعات کافی در زنان حامله خطری را برای جنین در سه ماهه اول بارداری نشان نداده است و شواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در بقیه دوران حاملگی نیز وجود ندارد.

لیست دارو های گروه C در بارداری

برای دارو های گروه C در دوران بارداری مطالعات در حیوانات نشان داده است که دارو های گروه C روی جنین اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی در مورد انسان در دست نیست؛ با این حال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد؛ یا هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان موجود نیست.

لیست دارو های گروه D در بارداری

برای دارو های گروه D در دوران بارداری شواهدی مبنی بر وجود خطر برای جنین انسان وجود دارد ولی در بعضی از موارد منافع دارو ممکن است استفاده از دارو را اجتناب ناپذیر نماید و در مقابل منافع دارو، خطرات احتمالی آن را نیز پذیرفت.

لیست دارو های گروه X در بارداری

 برای دارو های گروه X در دوران بارداری مطالعات در حیوانات یا انسان بیانگر ایجاد اختلالات و ناهنجاری های جنینی بوده است، یا عوارض جانبی گزارش شده، موید ایجاد خطرات در جنین است، به دلیل این خطرات به طور واضح مصرف این داروها در دوران حاملگی ممنوع است و بعنوان داروهای ممنوعه در بارداری هستند.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه