تست بارداری با بی بی چک: پرسش هایی مانند چه موقع بی بی چک استفاده کنیم؟ چه زمانی بی بی چک مثبت می شود؟ بی بی چک چقدر مطمئن است؟ ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد. دانستن برخی نکات می تواند به رفع ابهامات شما در تست بارداری با بی بی چک کمک کند. برای مثال بهتر است بیبی چک را یک هفته بعد از به تعویق افتادن پریودها انجام دهیم. بهتر است بی بی چک را صبح هنگام استفاده کنیم. نکات دیگری نیز وجود دارد که در این مقاله سعی شده به آن ها پاسخ دهیم.

دروانا: 

 سوالات متداول در مورد تست بارداری با بی بی چک

استفاده از تست بارداری با بی بی چک می تواند دشواری و ابهاماتی را به همراه داشته باشد، مخصوصا اگر شما مطمئن نباشید که می توان به نتایج تست اطمینان کرد یا خیر. دانستن این که چه زمانی و چطور می توان این تست را انجام داد همچنین خطاهای احتمالی آن شما را نسبت به میزان حساسیت بی بی چک و دقت آن آگاه خواهد کرد.

چه زمان باید تست بارداری با بی بی چک انجام شود؟

بی بی چک از چه زمانی نشان میدهد بارداری اتفاق افتاده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اغلب این تست ها مدعی اند که دقت لازم را برای تشخیص زودهنگام بارداری در روزهای اولی که پریود به تعویق افتاده است را دارا می باشند. اگر شما تا یک هفته بعد از پریود نشدن یا عدم بروز خونریزی تست بارداری را انجام دهید احتمالا می توانید نتایج دقیق تری به دست بیاورید.

اما چرا باید انتظار کشید؟ مدت کوتاهی بعد از آن که تخمک بارور شد و به دیواره رحم متصل گردید (به عبارتی لانه گزینی انجام گرفت)، جفت تشکیل شده و پس از آن هورمون گنادوتروپین جفتی انسان تولید می گردد. این هورمون وارد جریان خون و ادرار شما می گردد. در اوایل بارداری مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان به سرعت افزایش می یابد و ظرف دو تا سه روز دو برابر می گردد. بنابراین اگر این سوال را داشته باشید که بی بی چک چه موقع مثبت می شود باید پاسخ داد اگر بارداری اتفاق افتاده باشد یک هفته بعد از به تاخیر افتادن خونریزی قاعدگی احتمال مثبت شدن تست وجود دارد. مادامی که شما زودتر تست بارداری را انجام دهید احتمالا سخت تر می توان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان را تشخیص داد. به خاطر داشته باشید که زمان بندی دقیق تخمک گذاری در بین خانم های مختلف متفاوت است حتی زمان تخمک گذاری ممکن است از ماهی تا ماه دیگر تغییر یابد و تخمک بارور شده می تواند در زمان های متفاوتی در دیواره رحم لانه گزینی را انجام دهد. به این ترتیب آغاز تولید و تشخیص هورمون گنادوتروپین جفتی انسان ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.

بسیار اهمیت دارد که تایید بارداری به طرز صحیحی انجام شود. تشخیص دقیق بستگی به این دارد که شما چند وقت است که به دوران بارداری وارد شده اید. همچنین پزشک متخصص زنان ممکن است انجام سونوگرافی را به شما توصیه کند و آزمایش ادرار در شما تکرار شود و در برخی موارد برای اندازه گیری مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی انسان لازم آزمایش خون انجام گیرد.

آیا انواع متعددی از تست بارداری با بی بی چک وجود دارد؟

در اغلب تست ها شما نواری را در محتوی ادرار خود فرو خواهید کرد. چند دقیقه بعد نوار نتیجه تست را نشان می دهد. نتایج اغلب به صورت علائم یک خطی یا دو خطی یا واژه "pregnant" یا "nonpregnant" نشان داده می شود.

اما برخی تست ها نسبت به برخی دیگر حساسیت بیشتری خواهند داشت. به بیان دیگر در برخی تست ها مقدار هورمون گنادوتروپین جفتی مورد نیاز در ادرار برای نشان دادن نتیجه مثبت بارداری کمتر است.

همیشه تاریخ انقضای تست های بی بی چک را بررسی کرده و دستورالعمل روی آن را به دقت بخوانید.

میزان حساسیت تست بارداری با بی بی چک چقدر است؟

احتمالا این سوال در ذهن ایجاد خواهد شد که بی بی چک تا چه اندازه درست است؟ بسیاری از تست های بارداری مدعی اند دارای حساسیت و دقت 99 درصدی می باشند. اما تحقیقات نشان داده است بسیاری از تست های خانگی بارداری حساسیت کافی برای تشخیص بارداری را ندارند. برای دریافت نتایجی که می توان اعتماد بیشتری نسبت به آن ها داشت بهتر است تا یک هفته بعد از به تعویق افتادن پریودها انتظار کشید.

آیا داروهای مصرفی تداخلی در نتایج تست بارداری با بی بی چک خواهد داشت؟

داروهایی که برای درمان ناباروری استفاده می شود و یا برخی داروها می تواند حاوی مقادیری از گنادوتروپین جفتی انسان باشد و بنابراین در نتایج حاصل از تست بارداری تداخلی ایجاد خواهد کرد. اما اغلب داروها و از جمله آنتی بیوتیک ها و داروهای کنترل بارداری تاثیری بر دقت و میزان حساسیت بی بی چک ندارد.

  آیا نتایج مثبت حاصل از تست بارداری با بی بی چک می تواند کاذب باشد؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که بی بی چک چه وقت جواب مثبت میدهد، باید در نظر گرفت این احتمال وجود دارد نتیجه بارداری را مثبت نشان دهد اما شما در واقع باردار نباشید. در این حالت گفته می شود نتیجه تست، مثبت کاذب بوده است. نتایج مثبت کاذب در تست بارداری با بی بی چک زمانی اتفاق می افتد که بارداری بعد از بارور شدن تخمک از دست رفته است. همچنین ممکن است در اثر استفاده از داروهایی که برای درمان باروری استفاده می شود نیز روی دهد؛ زیرا این داروها حاوی هورمون گنادوتروپین انسانی هستند. بارداری نابجا، یائسگی و یا مشکلاتی که در تخمدان ها وجود دارد می تواند نتایج گمراه کننده ای را در پی داشته باشد.

آیا نتایج منفی حاصل از تست بارداری با بی بی چک می تواند کاذب باشد؟

این احتمال وجود دارد که نتیجه تست بارداری منفی باشد حال آنکه شما باردار هستید. در این حالت نتیجه منفی کاذب روی داده است و احتمال بروز نتیجه منفی کاذب از نتیجه مثبت کاذب بیشتر می باشد. شما می توانید در تست بارداری با بی بی چک نتیجه منفی کاذب داشته باشید، اگر:

  • تست بارداری زودهنگام انجام شود: اگر تست بی بی چک زودهنگام انجام شود این احتمال وجود دارد تشخیص هورمون گنادوتروپین جفتی به درستی انجام نگیرد. برای به دست آوردن نتایج دقیق تر از تست بارداری با بی بی چک بهتر است تست یک هفته بعد از به تعویق افتادن پریود انجام گیرد. اگر نمی توانید این بازه را انتظار بکشید از پزشک متخصص زنان بخواهید تا آزمایش خون را برای تشخیص بارداری نسخه کند.
  • اطمینان حاصل کنید زمان لازم را برای نشان دادن نتایج تست بارداری طی کرده اید. تنظیمات زمانی دقیق به هنگام انجام تست بی بی چک روی جعبه آن توضیح داده شده است آن را به دقت بخوانید.
  • ممکن است تست بارداری با بی بی چک زمانی انجام شده باشد که نمونه ادرار چندان غلیظ نباشد. بنابراین در پاسخ به این پرسش بی بی چک چه زمانی جواب می دهد؟ باید توضیح دهیم بهتر استتست بارداری با بی بی چک را صبح هنگام انجام دهید؛ زیرا در این بازه ادرار بیشترین غلظت را دارد. بناراین به همین دلیل است که توصیه می شود انجام بی بی چک حتما باید صبح باشد.

بر اساس نتایج حاصل شده از بی بی چک موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • اگر در طول انجام چند تست بیبی چک نتایج متغیری دریافت کردید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. ممکن است به انجام آزمایش خون یا سونوگرافی برای تایید تشخیص بارداری نیاز داشته باشید. هر چه تشخیص بارداری زودتر انجام شود شما بهتر و به موقع نتایج مراقبت های بارداری را دریافت خواهید کرد.
  • اگر نتایج تست بیبی چک منفی بود اما پریودهای شما آغاز نگردید می توانید تست را چند روز یا یک هفته دیگر تکرار کنید.
  • اگر پس از تکرار تست بارداری با بی بی چک و دریافت نتایج منفی پریودهای شما آغاز نگردید باید با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید. فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند در قطع شدن پریودهای شما دخیل باشد که از جمله آن می توان به اختلالات تیروئیدی، مشکلاتی در تخمدان ها، ورزش های شدید و استرس اشاره کرد. اگر شما باردار نباشید پزشک متخصص زنان می تواند در برگرداندن پریودها شما را درمان کند.
دکتر لیلا قائدیان

دکتر لیلا قائدیان

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر ليلا قائديان جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دارای مدرک تخصصی جراحی های زیبایی زنان می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر لیلا قائدیان
برگرفته از: وبسایت http://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه